Koniczyna i Pokolenia na Zielonej Wyspie

Taniec tradycyjny, taniec ludowy, folklor w całym znaczeniu tego słowa przybliża nam w niezwykle przyjemny sposób historię miejsc, które  odwiedzamy.

Występy zespołów ludowych to nie tylko powrót do naszych korzeni, ale to również świetna zabawa, rytmiczna muzyka, niepowtarzalny śpiew, tancerze wirujący na scenie w wielobarwnych strojach.

Zaproszenie na urodziny w Dublinie

W niedzielę 15 października w Liberty Hall Theatre  w samym centrum  Dublina miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Z okazji 8 rocznicy powstania Polonijnego Zespołu Pieśni i Tańca KONICZYNA w Dublinie,  zespół zaprosił mieszkańców Zielonej Wyspy  na  ponad dwugodzinny wyjątkowy  pokaz tańców i zwyczajów rodem z Polski, ale  i nie tylko z Polski.

W trakcie wydarzenia mogliśmy podziwiać poza Grupą  Koniczyna także występ Grupy Folklorystycznej POKOLENIA z Biłgoraja, jak również pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu  dzieci i młodzieży z Tara Dance Academy.

Wydarzenie odbyło się w niedzielne popołudnie 15 października 2017 w Liberty Hall Theatre w Dublinie.

Zespół KONICZYNA zaprezentował  publiczności tańce tj: Krakowiak, tańce sądeckie, kurpiowskie, Grozik, lubelskie oraz walc. Występy  przeplatane  były gromkimi brawami, a uśmiechy na twarzach widzów nie gasły, aż do finałowego wspólnego występu obu zespołów. 

IMG_0199.JPG

Pięknie wydany kalendarz Grupy Folklorystycznej Pokolenia

Zespół została założona w październiku 2009 roku przez klasztorze o. Dominikanów w Dublinie. Koniczyna składa się z ok. 35 członków w różnym wieku i poziomach umiejętności tanecznych (od profesjonalnych tancerzy  do początkujących). Program grupy obejmuje tańce narodowe i  regionalne oraz  wybrane  pieśni ludowe.

Małgorzata Dulny- założyciel i choreograf Koniczyny – wieloletnia tancerka Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej Krąg oraz absolwentka Studium dla Instruktorów Zespołów Polonijnych przy UMCS w Lublinie.

Małgorzata Dulny (choreograf)
Tancerze: Aleksandra Pawlak, Aneta Keder, Daniel Bizunovic, Dominika Wołek, ​Iwona Sieracka, Jacek Myrcha, Joanna Malik, Kasia Gurtowska, Łukasz Kopytko,
Maja Nowicka, Marzena Ścibor, Monika Bońkowska, Paulina Pietroń
​Piotr Polak, Raimund Bizunovic, Renata Carter, Ula Sanecka,

 

Co o sobie piszą członkowie zespołu Koniczyna: 

Jesteśmy dumnymi ambasadorami polskiego folkloru na wyspie Szmaragdowej i promujemy bogactwo polskiej kultury wszystkim narodowościom.

Chcemy rozwijać nasz zespół, dlatego niedawno storzyliśmy kilka nowych grup dla dzieci i młodzieży ( w Dublin 1 i Dublin 24).

Zachecamy dziewczynki i chłopców ( w wieku 4-12 lat), aby dołączyli do zespołu – poznali polską kulturę oraz nawiązali dzięki temu długotrwałe przyjaźnie.

W trakcie występów urodzinowych Koniczyny mogliśmy podziwiać również   najmłodszą grupę.

IMG_0186.JPG

Polish Folk Dance Group KONICZYNAchildren group, Dublin 2017 

Dziecięca cześć  zespołu Koniczyna pięknie i wzruszająco zaprezentowała publiczności utwór  „Jestem Polakiem”.  Myślę, że niejedna osoba na widowni otarła łezkę wzruszenia.  Dzieci nie tylko śpiewały, ale również tańczyły Grozika , wirując z ogromnym wdziękiem na scenie.

IMG_0182.JPG

Grupa foklorystyczna występy w Dublinie

 

Biłgorajskie nuty i tańce możemy usłyszeć na wschodzie Polski. To właśnie tam pieć  lat temu  założona została Grupy Folklorystycznej Pokolenia.

 Biłgoraj Grupa Folklorystyczna POKOLENIA to osoby dorosłe, mieszkańcy miasta Biłgoraja i okolic, którzy po ukończeniu szkół swoje życie rodzinne i zawodowe związali z Biłgorajem, a swój wolny czas realizują poprzez uprawianie tańca. Zajęcia taneczne łączą oni z poznawaniem tradycji i kultury własnego regionu i innych narodów. Cotygodniowe spotkania z przyjaciółmi o takich samych zainteresowaniach to także świetna przeciwwaga dla stresów wynikających z pracy zawodowej członków grupy.

Grupa działa w Biłgorajskim Centrum Kultury od X 2012 r. Tworzą ją byli tancerze i tancerki Zespołu Tańca Ludowego TANEW, Zespołu Tańca Ludowego UMCS w Lublinie, Zespołu Pieśni i Tańca Jawor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ale także osoby, które uprawiają lub uprawiały inne niż ludowy formy tańca, w tym taniec towarzyski czy jazzowy. Taniec ludowy łączy grupę, która swoimi występami uświetnia imprezy miejskie, a także, ze względu na wysoką jakość swoich prezentacji, równie chętnie koncertuje za granicą, m.in. na Węgrzech, w Szwecji, Szwajcarii, Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Białorusi,Słowacji, a także w Irlandii.

Instruktor: Anna Iskra, Anna Oleszczak
Anna Iskra – jedyna autorka opracowania dokumentującego folklor taneczny i muzyczny Ziemi Biłgorajskiej, doświadczony choreograf , instruktor tańca kat.I., wychowawca młodzieży, konsultant folklorystycznych zespołów polonijnych.

29A1A940-6689-4034-9FCE-CD5E516F7879.jpeg

 

Zespół Pokolenia wydał swoją płytę pt. „Pieśni,śpiewki i śpiewanki”

Na płycie znalezły się takie utwory jak:

1.Oj Dziwują się ludzie (pieśń biłgorajska)

2. Poszła Kasiunia rano po wodę (pieśń biłgorajska)

3. A gdzie moje kare konie (pieśń biłgorajska)

4. Miała Maniusia  hałupe przy moście ( pieśń biłgorajska)

5. Lipka ( polska pieśń ludowa wędrująca)

6. Cztery konie ( pieśń biłgorajska pogranicza)

7. Rutka ( pieśń biłgorajska)

8. Chłopoki, chłopoki (pieśń lubelska)

9. W moim ogródeczku ( pieśń lubelska) 

 

IMG_0227.JPG

Polish Folk Dance Group Koniczyna i Grupa Folklotystyczna Pokolenia Dublin 2017

Urodziny Zespołu  Koniczyna, na których również podziwiałam występ Grupy Folklorystycznej Pokolenia z Biłgoraja  także pokaz wykonany przez Tara Dance na bardzo długo pozostaną w mojej pamięci.

IMG_0260.JPG

Wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez sponsorów, którzy przyczynili się również do sukcesu tej uroczystości.  Oba zespoły na zakończenie tego wieczoru serdecznie podziękowały wszystkim darczyńcom, a także publiczności za ciepłe przyjęcie.

 

Do Dublina z Limerick mamy 200 kilometów, ale było warto. Wszystkim polecam korzystać z takich wydarzeń kulturalnych. Wspierajmy kulturę i tradycję  Polską, wspierajmy kulturę krajów Europy.  Zachowajmy naszą  tożsamość dla przyszłych pokoleń.

 

To był cudowny wieczór pełen pozytywnych emocji. 

Mam nadzieję, że jeszcze wiele wspaniałych wydarzeń z zespołami folklorystycznymi w roli głównej czeka nas i w Irlandii, jak i w Polsce. 

Autor : Ania B.-M.

 

Wpisy na blogu związane Wschodem Polski: 

Na Biłgorajską Nutę

Wspomnienia z wizyty na Na wszchodzie Polski

Stroje ludowe i zespoły ludowe opisałam niedawno na moim drugim blogu Genealogiczna Podróż w postach Zespół ludowy z Przybysławic

Stroje ludowe z okolic Miechowa

Muzykanci ze starej fotografii

 

 

Żródła:

Polish Folk Dance Group Koniczyna

Grupa Folklorystyczna Pokolenia

O nowej płycie Grupy Folklorystycznej  Pokolenia

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s